Załącznik nr 1 do uchwały nr 24/R/2022
Okręgowej Rady ZOIIB
z dnia 14 czerwca 2022 r.
REGULAMIN
Zachodniopomorskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa dotyczący organizowania szkoleń oraz zasad przyznawania dofinansowania kosztów uczestnictwa w konferencjach naukowo - technicznych i seminariach technicznych oraz spotkaniach technicznych dla członków Zachodniopomorskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa
Zachodniopomorska Okręgowa Izba inżynierów Budownictwa, zwana dalej Izbą, wspiera członków Izby w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych poprzez dofinansowanie ich uczestnictwa w różnego rodzaju imprezach szkoleniowych (wykładach, seminariach, warsztatach, konferencjach, spotkaniach) o tematyce związanej z pełnieniem samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie, organizowanych przez:
- Izbę,
- stowarzyszenia naukowo-techniczne,
- specjalistyczne firmy branżowe,
- inne wyspecjalizowane jednostki.
Realizując zadania wynikające z art. 8 pkt. 8 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 roku o samo-rządach zawodowych architektów, inżynierów budownictwa oraz urbanistów (Dz. U. Nr 5 poz. 42 z dnia 24 stycznia 2001 roku z późniejszymi zmianami) oraz biorąc pod uwagę zadania Izby określone w § 7 ust. 1 Statut Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa, a także wykonujące Uchwały XII Okręgowego Sprawozdawczo - Wyborczego Zajazdu Delegatów Zachodniopomorskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa w Szczecinie, Rada Okręgowa Izby ustala niniejszy Regulamin.
I. ORGANIZOWANIE SZKOLEŃ PRZEZ IZBĘ
- Tworzenie planu tematycznego szkoleń
- Propozycje tematyczne planu szkoleń zgłaszają Członkowie Izby, Stowarzyszenia Naukowo - Techniczne oraz uczestnicy szkoleń organizowanych przez Izbę, te ostatnie wpływają w formie zebranych wniosków na formularzach Ankiet oceny danego szkolenia.
- Każdorazowo po szkoleniu tematy zostają spisane w zbiorczej ankiecie podsumowującej.
- Szczegółowy plan jest formułowany przez Dział Szkoleń Izby, opiniowany przez Ko-misję Doskonalenia Zawodowego i prezentowany na posiedzeniu Prezydium Okręgowej Rady Izby, a następnie na posiedzeniu Okręgowej Rady Izby.
- Zasady organizacji szkoleń (zbieranie i wybór ofert)
- Organizacja szkoleń przebiega na podstawie:
- złożonych ofert stowarzyszeń naukowo - technicznych,
- złożonych ofert ogólnopolskich firm szkoleniowych,
- złożonych ofert firm reprezentujących różne branże,
- inicjatyw członków Izby (wówczas bezpośrednim organizatorem, odpowiedzialnym za zaangażowanie wykładowcy i zapewnienie zaplecza lokalowego oraz serwisu poczęstunkowego jest Biuro Izby).
- Oferty są rozpatrywane i wstępnie oceniane przez Prezydium Okręgowej Rady Izby oraz Dział Szkoleń Izby lub wyznaczonego pracownika Biura Izby.
- Kryteria wyboru oferty:
- wartość merytoryczna szkolenia,
- wykładowca,
- czas szkolenia,
- zakres odbiorców (osób zainteresowanych),
- koszt szkolenia,
- organizator szkolenia,
- miejsce szkolenia.
- Po zaakceptowaniu danych ofert, ich treści będą podawane do wiadomości Członków Izby w formie uproszczonego planu w Kwartalniku Budowlanym.
- Organizacja szkoleń przebiega na podstawie:
- Informowanie Członków o planowanych szkoleniach
- Informacje dotyczące planowanych szkoleń umieszczane są:
- na stronie internetowej Izby,
- w Kwartalniku Budowlanym Izby w formie ogólnego kwartalnego lub półrocznego planu,
- na tablicy informacyjnej w Biurze Izby,
- w inny sposób np. informacje o szkoleniach rozsyła się między innymi do:
- Urzędów Wojewódzkich,
- Urzędów Marszałkowskich,
- Urzędów Gmin,
- Urzędów Miejskich,
- Starostw Powiatowych,
- innych jednostek organizacyjnych w zależności od proponowanej tematyki i zakresu szkolenia stanowiącego działalność danej jednostki.
- Informowanie o planowanych szkoleniach może się również odbywać poprzez rozmowę telefoniczną bezpośrednio z zainteresowanymi, korespondencją pocztową lub z wykorzystaniem poczty elektronicznej poprzez rozsyłanie wiadomości e-mail do czynnych Członków Izby.
- Informacje dotyczące planowanych szkoleń umieszczane są:
- Przyjmowanie zgłoszeń uczestnictwa w szkoleniu
- Zgłoszenie uczestnictwa w szkoleniu odbywa się na formularzu zgłoszeniowym do biura Izby osobiście, mailowo lub telefonicznie (z przesłaniem w terminie późniejszym wypełnionego formularza jako dokumentu uzupełniającego zgłoszenie).
- Formularze zgłoszeniowe na szkolenie wraz z podpisanym oświadczeniem dla rencistów /emerytów (wszystkie osoby, które nabyły prawa do renty lub emerytury i na tej podstawie chcą być zwolnione z ponoszenia kosztów za szkolenie) zobowiązane są wypełnić i dostarczyć do Biura Izby (najpóźniej 7 dni przed szkoleniem)
- Zgłoszenie uczestnictwa w szkoleniu oraz wniesienie odpowiedniej opłaty za szkolenie (pkt. 5. Zasady finansowania szkoleń) gwarantuje wpis na listę uczestników.
- Zasady finansowania szkoleń organizowanych przez Izbę
- Izba pokrywa koszty szkolenia w następując sposób:
- 100 % kosztów szkolenia dla (czynnych) rencistów i emerytowanych Członków Izby na podstawie złożonego przez te osoby pisemnego oświadczenia na formularzu zgłoszeniowym na szkolenie,
- do 90 % kosztów szkolenia dla pozostałych czynnych Członków Izby,
- Izba nie pokrywa kosztów szkolenia dla uczestników nie będących Członkami Izby, w takim przypadku koszt szkolenia wynosi 100 %.
- Opłatę za szkolenie należy wnieść na konto bankowe Izby podane w zaproszeniu na szkolenie w terminie 7 dni przed datą szkolenia. Koszty przejazdu w przypadku szkoleń odbywających się poza miejscem zamieszkania pokrywa uczestnik szkolenia.
- Faktury za szkolenie wystawiane są po dokonaniu wpłaty przez uczestnika wykładu lub najpóźniej w dniu zaplanowanego szkolenia.
- W przypadku rezygnacji ze szkolenia należy zgłosić ten fakt w terminie 7 dni przed pla-nowanym wykładem, natomiast brak takiej informacji spowoduje obciążenie zgłoszonej oso-by kosztami udziału w szkoleniu w pełnej kwocie, poprzez wystawienie Faktury VAT. Obciążenie to dotyczy także rencistów i emerytowanych członków Izby, które nie dokonały w odpowiednim terminie rezygnacji ze szkolenia.
- Wszystkie wpływy ze szkoleń zasilają konto funduszu szkoleń oraz Komisji.
- Izba pokrywa koszty szkolenia w następując sposób:
- Potwierdzenia uczestnictwa w szkoleniu
Potwierdzenia uczestnictwa w szkoleniu są wydawane w postaci:- Zaświadczenia wydawanego przez Zachodniopomorską Okręgową Izbę Inżynierów Budownictwa, podpisanego przez Przewodniczącego Rady Okręgowej Izby oraz Wykładowców szkoleń,
- Certyfikatu wydawanych przez prowadzących szkolenia.
II. ZASADY PRZYZNAWANIA FINANSOWANIA KOSZTÓW UCZESTNICTWA W KONFEREN-CJACH I SEMINARIACH ORAZ SPOTKANIACH TECHNICZNYCH
- Dofinansowanie kosztów uczestnictwa w konferencjach naukowo-technicznych i seminariach oraz spotkaniach technicznych dotyczy tylko czynnych Członków Izby.
- Zainteresowany składa z odpowiednim wyprzedzeniem, co najmniej na miesiąc przed terminem konferencji/seminarium, w Biurze Izby wniosek o udzielenie zgody na dofinansowanie kosztów udziału w konferencji/seminarium (Załącznik Nr 1 do niniejszego Regulaminu).
- Wniosek o udzielenie zgody na dofinansowanie kosztów uczestnictwa jest rozpatrywany na najbliższym posiedzeniu Prezydium Rady Okręgowej Izby.
- Kwota dofinansowania kosztów uczestnictwa w danej konferencji naukowo-technicznej lub seminarium albo spotkaniach dyskusyjnych wynosi 50 % kosztu udziału w konferencji/seminarium/spotkaniu, lecz nie więcej niż 500 złotych brutto.
- Uczestnik Izby sam zgłasza się na daną konferencję/seminarium/spotkanie i opłaca cały koszt uczestnictwa.
- Po zakończeniu konferencji/seminarium/spotkania uczestnik przedkłada w biurze Izby rachunek lub fakturę wystawioną dla Izby, na podstawie której:
- dla Członka Izby nieprowadzącego działalności gospodarczej koszt udziału jest dokumentowany rachunkiem lub fakturą wystawioną przez organizatora na Izbę w pełnej wysokości,
- dla Członka Izby prowadzącego działalność gospodarczą koszt jest dokumentowany rachunkiem lub fakturą wystawioną przez uczestnika seminarium na Izbę w wyso-kości przyznanego dofinansowania.
- uczestnik zawsze zobowiązany jest przedłożyć rachunek lub fakturę wystawioną przez organizatora konferencji/seminarium/spotkania.
- Każdorazowo do rachunku lub faktury Członek Izby który uzyskał dofinansowanie musi dołączyć zgodę na dofinansowanie.
- Wcześniej ustalona kwota dofinansowania zostanie zwrócona na konto zainteresowanego wpisane na wniosku, o którym mowa powyżej w punkcie II - 2.
- Koszt przyjazdu i powrotu na szkolenie nie jest objęty dofinansowaniem.
- Dla określenie konferencji/seminarium/spotkania uznaje się odpowiednio podane definicje:
- Za konferencję/seminarium/spotkanie wielodniowe uznaje się zajęcia które:
- trwają co najmniej 14 godzin obrad,
- referaty i prelekcje prezentowane przez wielu prelegentów specjalistów z danej branży, przedstawiających temat konferencji z różnych punktów widzenia,
- teksty recenzowanych referatów wydane w formie materiałów konferencyjnych, prowadzenie dyskusji oraz możliwość wypowiedzi i dzielenia się doświadczenia-mi przez uczestników. Prezentacje techniczne firm nie mogą zawierać więcej niż 20 % łącznego czasu obrad.
- Za konferencję/seminarium/spotkanie jednodniową/e uważa się:
- szkolenie które trwa co najmniej 7 godzin obrad,
- szkolenie na którym referaty prezentowane przez kilku prelegentów specjalistów z danej branży, przedstawiających temat konferencji z różnych punktów widzenia,
- szkolenie z którego teksty referatów wydane są w formie materiałów na papierze lub na nośniku elektronicznym,
- szkolenie na którym jest prowadzona dyskusja,
- szkolenie na którym jest możliwość wypowiedzi oraz dzielenia się doświadczeniami przez uczestników.
Prezentacje firm nie mogą przekraczać więcej niż 45 minut.
- Za konferencję/seminarium/spotkanie wielodniowe uznaje się zajęcia które:
- Dofinansowanie konferencji/seminarium/spotkania jest limitowane. Dofinansowanie za szkolenie przysługuje każdemu Członkowi Izby:
- jeden raz w roku - dla konferencji/seminariów/spotkań wielodniowych,
- dwa razy w roku - dla konferencji/seminarium/spotkań jednodniowych.
- Uczestnik konferencji/seminarium/spotkania może być zobowiązany przez Przewodniczące-go Rady Okręgowej Izby lub jego Zastępców oraz Redaktora Naczelnego Kwartalnika Budowlanego lub inne osoby wskazane przez Przewodniczącego Okręgowej Rady w związku z otrzymanym dofinansowaniem kosztów do:
- udostępnienie do wglądu otrzymanych materiałów szkoleniowych z konferencji/seminarium/spotkania, lub
- przedstawienie tematyki konferencji/seminarium/spotkań i poruszanych na niej zagadnień w formie referatu wygłoszonego na spotkaniach uzgodnionych z Prezydium Okręgowej Rady Izby lub w formie artykułu w Kwartalniku Budowlanym Izby,
- przyjęcie zobowiązania do wykonania jednej opinii technicznej na potrzeby Okręgowego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej lub wykonania jednej obrony interesów obwi-nionego Członka Izby przed Okręgowym Sądem Dyscyplinarnym,
- niespełnienie zobowiązania może skutkować pełnym zwrotem kosztów udzielonego do-finansowania.
- Wnioski o dofinansowanie konferencji/seminarium/spotkań Członków Izby będą rozpatrywane w kolejności ich wpływu do Biura Izby w ramach posiadanych na ten cel środków, które zaplanowano w budżecie Izby na dany rok kalendarzowy.
- Dyskusyjne spotkania zawodowe będą zwoływane na wniosek co najmniej pięciu Członków Izby po przyjęciu tematu dyskusji w ustalonym czasie oraz uzgodnionym miejscu.
- Informacje dotyczące planowanych dyskusyjnych spotkań zawodowych, w miarę możliwości umieszczane będą:
- na stronie internetowej Izby,
- na tablicy informacyjnej w Biurze Izby,
- Informowanie o planowanych dyskusyjnych spotkaniach zawodowych może się również odbywać poprzez rozmowę telefoniczną bezpośrednio z zainteresowanymi, korespondencją pocztową lub z wykorzystaniem poczty elektronicznej poprzez rozsyłanie wiadomości e-mail do czynnych zainteresowanych tego typu spotkaniami Członków Izby.
- Obsługę dyskusyjnych spotkań zawodowych zapewnia Biuro Izby i Dział Szkoleń wraz z zapewnieniem zaplecza lokalowego oraz serwisu poczęstunkowego.
III. KOMISJA DOSKONALENIA ZAWODOWEGO
- Komisja Doskonalenia Zawodowego, zwana dalej Komisją, jest stałym zespołem pomocniczym Okręgowej Rady Zachodniopomorskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa w Szczecinie, zwanej dalej Okręgową Radą.
- Rada Okręgowa określa w drodze uchwały liczbę członków Komisji, jej skład osobowy oraz okres kadencji na jaki Komisja jest powoływana.
- Uwzględniając fakt, że wykonywanie zawodu inżyniera budownictwa nierozerwalnie związane z prawem do ochrony interesów zawodowych członków Izby, we wszystkich aspektach wykonywania powyższego zawodu, a ponadto przyjmując, że członek Izby ma prawo korzystać z pomocy prawnej i zawodowej organów Izby, ustala się, że Komisja Doskonalenia Zawodowego Zachodniopomorskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa obejmuje swoim zakresem następujące czynności:
- przygotowanie programów działania Komisji oraz ich bieżąca realizacja,
- doradztwo zawodowe,
- porady prawne,
- poradnictwo techniczne,
- pośrednictwo zatrudnienia,
- ustalanie tematyki szkoleń (konferencje, seminaria, spotkania),
- prowadzenie dyskusyjnych spotkań zawodowych,
- utrzymywanie stałych kontaktów z członkami Izby w celu gromadzenia informacji na temat postulatów w zakresie koniecznych do podjęcia działań szkoleniowych,
- opracowania wniosków do realizacji przez Polską Izbę Inżynierów Budownictwa współpraca z jej statutowymi organami w sprawach odnoszących się do zakresu działań Komisji,
- przedkładanie Radzie propozycji form doskonalenia zawodowego członków Izby,
- składanie Okręgowej Radzie Izby rocznych sprawozdań z działalności Komisji.
- Przy realizacji powierzonych zadań Komisja współpracuje z:
- Okręgowym Rzecznikiem Odpowiedzialności Zawodowej,
- Okręgowym Sądem Dyscyplinarnym,
- Okręgową Komisją Kwalifikacyjną,
- Stowarzyszeniami naukowo-technicznymi działającymi w obszarze budownictwa.
- Posiedzenia Komisji
- Posiedzenia odbywają się w miarę zgłaszanych potrzeb.
- Posiedzenia Komisji zwołuje i przewodniczy im przewodniczący Komisji a w razie jego nieobecności upoważniony członek Komisji.
- Organizacja posiedzeń i spotkań Komisji
- Komisja podejmuje swoje decyzje w drodze uchwały.
- Uchwały podejmowane są zwykłą większością głosów przy obecności minimum połowy składu Komisji.
- W przypadku równej liczby głosów, głos Przewodniczącego Komisji jest głosem decydującym.
- Sekretarz Komisji sporządza protokół z posiedzeń i spotkań.
- Zasady działania Komisji
- Podstawą działania Komisji jest plan pracy oraz budżet, ustalane na wniosek Komisji corocznie przez Okręgową Radę.
- Przy wykonywaniu swoich funkcji Komisja korzysta z pomocy organizacyjnej i technicznej Biura Izby.
- Członkom Komisji przysługują diety zgodnie z obowiązującymi zasadami Izby.
Niniejszy Regulamin wchodzi w życie od dnia podjęcia uchwały przez Okręgową Radę Zachodniopomorskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa w Szczecinie w Szczecinie.