Korzyści z przynależności do Izby


                                                     10 KORZYŚCI Z PRZYNALEŻNOŚCI DO IZBY: 
Osoby wykonujące samodzielne funkcje w budownictwie powinny wiedzieć, że obowiązkowa przynależność do Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa wiąże się nie tylko z obowiązkiem dokonywania opłat, ale także z wieloma istotnymi korzyściami, o których wielu członków niewiele wie. Tymczasem obowiązkowa przynależność członków naszego samorządu zawodowego wykonujących samodzielne funkcje w budownictwie ma wiele zalet, z których można i należy odpowiednio korzystać 
 
1. ODPOWIEDZIALNOŚĆ CYWILNA  
Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, zabezpieczone odpowiednią polisą jest jedną z najbardziej istotnych zalet przynależności do Izby. Izba oferuje swoim członkom wypracowane na preferencyjnych warunkach bardzo korzystne ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Ubezpieczenie to w wersji podstawowej jest obowiązkowe dla każdego członka wykonującego samodzielne funkcje w budownictwie i jest opłacane wraz ze składką członkowską. Ubezpieczenie zabezpiecza każdego inżyniera na wypadek popełnienia przez niego różnych błędów wynikających z działalności zawodowej oraz różnych sporów z inwestorami. Istnieje także możliwość rozszerzenia  sumy ubezpieczenia, poprzez zwiększenie kwoty ubezpieczenia po bardzo korzystnej cenie.  

 

2. WYPŁATY ODSZKODOWAŃ  
Obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej zabezpiecza finansowo interesy każdemu członkowi Izby. Popełnione błędy oraz pomyłki, zarówno w sferze projektowej, jak i prowadzenia budów, mogą się przytrafić każdemu. Obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej zapewnia wypłatę odszkodowania za ewentualne konsekwencje w przypadku sporów z inwestorem czy też wykonawcą, bez narażania inżyniera na osobiste straty finansowe.  

 

3. MOŻLIWOŚCI DOKSZTAŁCANIA  
Jednym z organów pomocniczych funkcjonujących w Izbie jest Komisja Ustawicznego Doskonalenia. Jej głównym zadaniem jest dbanie o dokształcanie się członków Izby, poprzez organizowanie rożnego rodzaju szkoleń. Komisja dba o ciekawą i różnorodną ofertę szkoleniową, szczególnie uwzględniając sugestie i propozycje naszych członków. Szkolenia organizowane są zarówno w formule stacjonarnej, w odpowiednio wyposażonej Sali Seminaryjnej, znajdującej się w siedzibie Izby, jak i online. W przypadku zainteresowania większej liczby członków, szkolenia są organizowane w większych wynajętych salach. W naszej Izbie istnieje również możliwość korzystania z Gabinetu Młodego inżyniera, wyposażonego w stanowisko komputerowe z profesjonalnym oprogramowaniem do projektowania oraz rysowania. Oprócz możliwości lokalnego, na platformie internetowej Polskiej izby Inżynierów Budownictwa, zamieszczona jest bogata oferta szkoleń online różnego rodzaju branż, z których mogą korzystać wszyscy członkowie naszego samorządu.  

 

4. OCHRONA INTERESÓW  
Do ochrony interesów naszych członków należy zaliczyć również bezpłatną pomoc prawną w zakresie prowadzonej działalności zawodowej. Oprócz udziału w spotkaniach przedstawicieli Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa w sprawach istotnych dla branży budowlanej, w imieniu całej grupy zawodowej, chronione są także interesy poszczególnych członków poprzez możliwość korzystania z pomocy prawnej. Pomoc prawna dotycząca zakresu z wykonywania zawodu inżyniera, udostępniana jest przez Polską Izbę. Zachodniopomorska Izba również zapewnia możliwość konsultacji w radcą prawnym swoim członkom w celu rozwiązywania problemów zawodowych.  

 

5. WSPÓŁPRACA ADMINISTRACYJNA  
Zachodniopomorska Izba stale współpracuje ze starostwami oraz Powiatowymi Inspektoratami Nadzoru Budowlanego i organami Administracji Architektoniczno-Budowlanymi. Zarówno Polska izba Inżynierów Budownictwa jak i nasza Izba występują z wieloma inicjatywami, głównie ustawodawczymi, które są szeroko dyskutowane, a następnie zgłaszane do odpowiednich ministerstw. Podejmowane inicjatywy maja na celu poprawę interesów członków naszego samorządu zawodowego, wprowadzenia ułatwień w codziennej pracy inżynierów budownictwa. Współpraca ma na celu między innymi wspólne omawianie bieżących inwestycji i trudności w ich realizacji, usprawnianie procesu budowlanego na terenie naszego województwa. W ramach współpracy na bieżąco poruszane są także problemy i trudności, z którymi do Izby zgłaszają się nasi członkowie.  

 

6. SPOTKANIA TECHNICZNE  
W ramach Izby funkcjonują dodatkowe koła. Jednymi z nich jest Koło Młodych, skupiające w swoich szeregach najmłodszych adeptów naszego zawodu oraz Koło Seniora. Członkowie  w ramach którego spotykają się najstarsi nasi członkowie. Oprócz tego cyklicznie organizowane są spotkania klubu dyskusyjnego, na które zapraszani są zarówno najmłodsi, jak najstarsi członkowie. Spotkania te są doskonałą okazją do wzajemnej wymiany doświadczeń, udzielenia porad i wskazówek w kwestiach natury zawodowej. Izba jest także organizatorem ciekawych wycieczek technicznych, aby nasi członkowie mieli okazje zapoznać się z procesem i tajnikami budowy ciekawych obiektów budowlanych. Przykładami takich wycieczek w ostatnim czasie było zwiedzanie placu budowy tunelu pod Świną oraz Teatru Polskiego w Szczecinie.  

 

7. BIBLIOTEKA TECHNICZNA  
W siedzibie Izby znajduje się biblioteka, wyposażona w branżowe czasopisma, techniczne wydania książkowe oraz normowe cenniki Sekocenbud, które są na bieżąco uaktualniane. Każdy z członków Izby ma możliwość korzystania z jej zasobów zarówno w czytelni, jak i wypożyczenia intersujących pozycji. Ponadto w aplikacji Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa członkowie mają bezpłatny dostęp do Warunków Technicznych Wykonania i Odbioru Robót Budowlanych przygotowanych przez Instytut Techniki Budowlanej, a także zdalny dostęp do polskich norm i czasopism wydawanych przez Polską Izbę oraz wszystkie izby okręgowe.  

 

8. INTEGRACJA ŚRODOWISKA  
Integracja środowiska inżynierów budownictwa odbywa się poprzez możliwość udziału członków Izby w organizowanych turniejach, zawodach, spływach itp. Integracja połączona jest zazwyczaj z rożnymi formami aktywizacji sportowej. Zawody i turnieje oraz imprezy organizowane są zarówno przez Polską Izbę Inżynierów Budownictwa, jak i Izby Okręgowe. W Zachodniopomorskiej Izbie cyklicznie organizowany jest Turniej Badmintona. Odbywają się także spływy kajakowe. Udział w organizowanych imprezach sprzyja integracji, wzajemnemu poznawaniu się inżynierów z różnych zakątków naszego kraju oraz wymianie wzajemnych doświadczeń.  

 

9. PODEJMOWANE INICJATYWY  
Przedstawiciele Polskiej Izby Inżynierów budownictwa stale współpracują z centralnymi ośrodkami władzy i ministerstwami, w celu blokowania niekorzystnych zmian legislacyjnych i negocjowania korzystnych zapisów w prawnych aktach wykonawczych oraz poprawy warunków pracy naszej grupy zawodowej. Zachodniopomorska Izba jest autorem projektów zmian w ustawach dotyczących naszej działalności. Podejmuje także inicjatywy lokalne. Jedną z nich jest motywowanie i docenianie młodych inżynierów w ramach stałej współpracy z uczelniami technicznymi poprzez organizowanie spotkań ze studentami, fundowanie nagród za najlepsze prace dyplomowe.  

 

10. DODATKOWE KORZYŚCI  
Polska Izba Inżynierów Budownictwa oferuje swoim członkom możliwość zakupu na preferencyjnych warunkach dodatkowych benefitów typu pakiet medyczny LUXMED, czy też Pakiety sportowe MEDICOVER Sport. Oferta przez cały czas jest wzbogacana.  
Zachodniopomorska Izba dodatkowo na bieżąco negocjuje z rożnego rodzaju firmami korzystne warunki zakupów dla swoich członków, głownie dotyczy to oferty specjalistycznego oprogramowania. Z wypracowanych rabatów skorzystało już wielu naszych członków, zakupując oprogramowanie w bardzo korzystnej cenie.  
Ponadto członkowie naszej Izby mogą uczestniczyć w wielu różnego rodzaju imprezach sportowych organizowanych przez inne Izby Okręgowe. Są to między innymi: zawody: strzeleckie, pływackie, żeglarskie, brydżowe i wiele innych.  
Opracowane Katalog nakładów pracy kierownika budowy i Kalkulator kosztów projektowych, są nowymi narzędziami stworzonymi w celu ujednolicenia i ułatwienia wycen prac świadczonych przez naszych członków.  

 

 

 

Dokumenty i pliki do pobrania