Styczeń 08, 2023

Zachodniopomorska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa realizuje projekt pn. „Kompleksowe wsparcie Zespołu Szkół Technicznych w Szczecinku w celu dostosowania systemu kształcenia uczniów do potrzeb rynku pracy” w ramach Osi priorytetowej VIII Edukacja Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020. Działanie: Wsparcie szkół i placówek prowadzących kształcenie zawodowe oraz uczniów uczestniczących w kształceniu zawodowym i osób dorosłych uczestniczących w pozaszkolnych formach kształcenia zawodowego.

Dnia 15 grudnia 2022 roku, dzięki uprzejmości Pani Dziekan dr hab. inż. Annie Głowackiej, prof. ZUT, gościliśmy na Wydziale Budownictwa i Inżynierii Środowiska ZUT w Szczecinie uczniów z Zespołu Szkół Technicznych w Szczecinku.

Po powitaniu Przez Panią Dziekan, rzecznika prasowego ZUT w Szczecinie - Pana Mateusza Lipkę oraz przedstawicieli ZOIIB – Stanisława Majera i Rafała Ciepłucha – uczniowie wraz z opiekunami zostali zaproszeni do serii pokazów w laboratoriach Wydziału.

W laboratorium Katedry Fizyki Budowli i Materiałów Budowlanych uczniowie zapoznali się z aparaturą służącą do badań właściwości cieplnych materiałów. Współcześnie, właściwości te są kluczowe, z punktu widzenia energooszczędności nowych budynków, biorąc pod uwagę wymagania stawiane nowym obiektom, które powinny być projektowane w standardzie niemal zero energetycznym.

Przedstawione zostały zarówno:

urządzenie do badań przewodności cieplnej metodą stacjonarną – aparat płytowy z osłoniętą płytą grzejną GHP8302.3,

oraz urządzenia wykorzystujące niestacjonarny przepływ ciepła Isomet 2114 oraz CTherm.

Urządzenia te oprócz współczynnika przewodzenia ciepła umożliwiają określenie objętościowego ciepła właściwego oraz współczynnika dyfuzji. Uczniowie zobaczyli także aparaturę niezbędną do oceny właściwości mikrostrukturalnych, zarówno jakościowej jak i ilościowej, materiałów tj. mikroskopy stereoskopowe, mikroskop elektronowy SEM oraz urządzenie służące do oceny zawartości porów powietrznych w betonach i zaprawach RapidAir.

Przyszli studenci mieli też możliwość zapoznania się z działaniem kamer termowizyjnych, które doskonale sprawdzają się w diagnostyce istniejących budynków i umożliwiają wyszukiwanie wad izolacji termicznej, zawilgocenia przegród budowlanych, czy też miejsc nieszczelności powietrznej obudowy zewnętrznej budynków.

W laboratorium geodezji uczniowie poznali możliwości i zastosowania skanowania 3D w pomiarach budynków, dróg, rzeźby terenu i elementów kolidujących ze sobą. Skanowanie, jako rejestracja chmury punktów umożliwia szybką i dokładną inwentaryzację złożonych obiektów, a także ich modelownie. Z pomocą uzyskanej chmury punktów możliwe jest wykonywanie dokumentacji projektowych i powykonawczych.

Uczniowie byli świadkami wykonania skanu pomieszczenia laboratorium geodezji, w trakcie którego przedstawiono wybrane praktyczne aspekty skanowania laserowego.

Podczas zwiedzania Laboratorium Konstrukcji Budowlanych odbyła się prezentacja unikalnych w skali kraju robotów i pomp do wielkoskalowego druku 3D kompozytów cementowych (materiałów bardzo zbliżonych do betonów i zapraw). Uczniowie mogli się zapoznać z trzema różnej wielkości robotami drukującymi, w tym jednym, który ma możliwość wydruku obiektów o wymiarach 4 m x 5 m x 2,5 m. Podczas prezentacji zostały także przedstawione sposoby modyfikacji kompozytów do druku alternatywnymi dla cementu spoiwami oraz alternatywnym kruszywem recyklingowym. Zastosowane modyfikacje pozwalają na ograniczenia śladu węglowego przy produkcji mieszanki na spoiwie cementowym do druku 3D. Ponadto zaprezentowano mechanikę niszczenia próbek betonów wysokowartościowych podczas zginania i ściskania.

Spotkanie uczniów z Zespołu Szkół Technicznych w Szczecinku z wyższą uczelnią skończyło się, zupełnie nie „po studencku”, obiadem w wydziałowym bufecie.

Dokumenty i pliki do pobrania